O Autorze

Hubert Jarzębowski

O Autorze

Hubert Jarzębowski

Jestem młodym i dobrze zapowiadającym się pisarzem i przewodnikiem. Urodziłem się w 1988 roku w Zakopanem i Zakopiańczykiem pozostałem do dziś. Skończył komparatystykę oraz filologię słowacką na UJ. W całych Karpatach i na Bałkanach czuję się jak w domu. Z kolei w Warszawie jestem przekonany, że wyjechałem na wakacje za granicę.

Debiutował w 2013 roku opowiadaniem Skała ucieka spod mych stóp. Od tego czasu wydałem dwie książki: powieść Carolus Victor (Stapis 2015) oraz wydawnictwo non-fiction Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy Miejsca (Stapis 2016). W przygotowaniu kolejne tomiszcza!
Najbardziej interesują mnie opowiadanie historii i poszukiwanie genius loci. W ciągu ostatnich kilku lat spotykał się z duchem miejsca w ukraińskich Karpatach i Górach Przeklętych w Kosowie; w syberyjskiej tajdze i w Naddniestrzu, w opuszczonych miastach w Górskim Karabachu, na płaskowyżach Etiopii, w Ugandzie i najróżniejszych małych, zapuszczonych, wiejskich barach, w których od dwudziestu lat siedzi ta sama ekipa. Najczęściej jednak rozmawiamy w Zakopanem, Tatrach i na Słowacji.
Opowiadania, relacje z podróży, reportaże, felietony, teksty popularnonaukowe i naukowe, felietony oraz tłumaczenia publikował m.in. w „Tatrach TPN”, „Górach”, „Taterniku” oraz „Tygodniku Podhalańskim”

Ulubione książki: Władysław Cywiński „Góral z Wilna. Tatry, Seks, Polityka” oraz „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa” Tadeusza Baranowskiego.

Idole: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Władysław Cywiński, Lemmy Kilmister, Władysław Hasior, Stanisław Szukalski, Friedrich August von Hayek, Howard Philips Lovecraft, Alice Cooper, Wiktor Coj